דף הבית » ברכה

ברכה

צילום של ברכה (עי ורד ניסים)

ברכה סרי היא משוררת מתוות דרך שכתיבתה היא חתירה מתמדת תחת מנגנוני דיכוי נשיים, חברתיים ופוליטיים, ואשר כוח כתיבתה הוא רופא ומענה לאין. בשפתה העירומה, זולת גרעין האמת אשר לה, נוגעת ברכה סרי בליבם ובמוחם של הקוראים כאילו היו היא והם- אחד.
נושאיה השאובים מן המקורות היהודיים והמסורות המזרחיות, מתפרשים ומשיקים בה בעת למרחבים של זמן ומחשבה עכשוויים ומהווים מבוע של חוכמה נשית ואנושית. ברכה סרי היא דוגמה ליושרה, אמונה ותעוזה לכל אמן ואמנית באשר הם. על כן מצא חבר השופטים את ברכה סרי ראויה לפרס היצירה לספרות עברית תש"ע.
– מובאה מנימוקי השופטים לפרס ראש הממשלה ע"ש לוי אשכול

ברכה סרי, משוררת וסופרת ישראלית ילידת תימן. התפרסמה לראשונה בשנות השמונים בעקבות המחזה הקונטרברסי "הקריעה", שהעלה הדים רבים (ועורר התנגדות בקרב מנהיגי העדה התימנית…)
היתה פעילה חברתית במשך שנים רבות, פעילה בתנועה הפמיניסטית ובתנועת השלום, ושירים מספריה הראשון "שבעים שירי שוטטות" והשני "פרה אדומה" נקראו מעל במות ההפגנות לעשרות אלפי בני-אדם.
למרות ששיריה נלמדים בכל האוניברסיטאות הגדולות בארץ ובמכללות, ופרופסורים לספרות ומגדר שרים תהילתה, למרות שהוציאה 8 ספרי שירה ושיריה התפרסמו בארץ ובחו"ל באסופות וכתבי-עת שונים, ברכה שמרה על פרופיל נמוך יחסית עד לאחרונה – כאשר הסרט התיעודי זוכה הפרסים "המלכה חנטרישה" (ע"ש אחת הדמויות בספרה האחרון "בת-יין") – הופיע בסינמטקים ברחבי הארץ וכן בערוץ השני בטלוויזיה. תוך זמן קצר קיבלה חברות ב"אגודת הסופרים" וכן את פרס רוה"מ לספרות על שם לוי-אשכול לשנת תש"ע (טקס בנוכחות שרת התרבות יהיה ברביעי לפברואר בת"א). ספר על יצירתה,, בהוצאת מכון בן-צבי, הכולל מאמרים מאת חוקרים ופרופסורים, עומד לצאת בקרוב לאחר יותר משנתיים של מחקר וכתיבה.
סרי נהנית מהפרסום המחודש, ועובדת במרץ על שני ספרים חדשים: "הא-גדה" (הגדה היתולית) ו"חופן שקדים וצימוקים" (סיפורת), וכמו כן על חידוש אתר האינטרנט שלה www.ברכהסרי.com www.brserri.co.il והוספת תרגומים בשפות שונות.